Neurology

  • Administration 

     

    General Neurology Clinic

    Support Staff

    • Kim Broszeit
    • Nelda Dierickx
    • Marilyn Dolezal
    • Sara Nordman
    • Deb Loss
    • Neal Purdum
    • Dorothy White
    • Maribeth Shlabaugh

    Clinic Staff

    • Lynette Hartsock - Nurse Manager
    • Carolyn Johnson – Physician Assistant
    • Ellen Paul - Nurse Clinical-Specialist (Epilepsy)
    • Mishelle Paullus - ARNP

    Staff Nurses

    • Lisa Preuschl, RN
    • Barb Wormer, RN
    • Cindy Weber, RN

        Medical Assistants:

    • Cortney Andersen
    • Kimberly Hunley
    • Ronnie Nelson
    • Cheryl Rogers
    • Diane Recknor – Clinical Coordinator

    Clerks

    • Fred Wayne Lindsey
    • Diane Lowe
    • Clinical Research Staff
    • Heena Olalde, RN – Clinical Health Care Research Associate
    • Jeri Sieren, RN – Clinical Health Care Research Associate
     

    Benton Neuropsychology Clinic

    Clinical Specialists

    • Ann Axelson
    • Natasha Feuerbach
    • Audrey Grieder
    • Emily Axvig - Behavioral Health Coordinator
    • Ken Manzel - Research Specialist

    Clerk

    • Karen Maiden
     

    Electroencephalogram (EEG) Clinic

    • Marjorie Tucker - Laboratory Lead Specialist

    EEG Electroneurodiagnostic Technologists

    • Matt Bailey
    • Lori Grant
    • Kassy Opheim
    • Prairie Seivert
    • Tom Wiersema

    Secretary

    • Deb Stratton
     

    Electromyography (EMG) Clinic

    • Sheila Mennen - Laboratory Lead Specialist

    Electroneurodiagnostic EMG Technologists

    • Leigha Rios
    • Wendy Sebetka
     

    Epilepsy Monitoring Unit

    • Deanne Tadlock - Laboratory Lead Specialist

    Electroneurodiagnostic Epilepsy Technologist

    • Lindsey McGrew
    • Monitoring Technicians:
    • Tara Elmer
    • Alexia Geary
    • Brianna Hahn
    • Laura Kreitzer
    • Bridget Kruse
    • Erin Menzer
     

    Neurophysiology Clinic - Sleep Disorders Center

    • Chris Glenn – Chief Clinical Laboratory Specialist

    Electroneurodiagnostic Sleep Technologists

    • Linda Bachman
    • Kristin Bellach
    • Virginia Boshart
    • Tim Bringman
    • Betty Follmer
    • Don McKinney
    • Tom O’Neil
    • Mohammed Shaaban
    • Je Rita Whitman
    • Zong-Ying Ren

    Clerk

    • Linda Wood
     

    Research Laboratories 

    Basic & Translational Neuroscience Laboratory (PI Dr. George Richerson)

    • Michael Hoffman – Postdoctoral Fellow
    • Lori Smith – Research Associate
    • Yuanming Wu - Research Scientist
    • Xiuqiong Zhou – Research Assistant

    Benton Neuropsychology Laboratory (PI Dr. Daniel Tranel)

    • Jessie Morrow - Postdoctoral Resident Fellow
    • James Porter - Postdoctoral Resident Fellow

    Neuroimaging Laboratory (Interim PI Dr. Daniel Tranel)

    • Joel Bruss - Research Specialist
    • Jocelyn Cole - Research Assistant
    • Ruth Henson - Research Assistant
    • Nick Jones - Systems Administrator
    • David Warren - Postdoctoral Research Scholar

    Neurobiology and Circulatory Control Laboratory (PI Dr. William Talman)

    • Deidre Dragon - Research Associate
    • Susan Jones - Research Associate
    • Li-Hsien Lin - Associate Research Scientist

    Neurochemistry Laboratory (PI Dr. Asgar Zaheer)

    • Shailendra Sahu - Research Assistant
    • Ramasamy Thangavel – Assistant Research Scientist
    • Smita Zaheer - Associate Research Scientist

    Movement Disorders Laboratory (PI Dr. Pedro Gonzalez-Alegre)

    • Nicole Bode - Research Associate
    • Ginny Harris - MSTP, Molecular Biology

    Division of Neuroergonomics (Visual Function and SIREN) Laboratory (PI Dr. Matt Rizzo)

    • Nazan Aksan - Assistant Research Scientist
    • Michelle Rusch - Postdoctoral Research Scholar
    • Benjamin Lester - Postdoctoral Research Scholar
    • Amanda Farmer - Research Assistant